Czym jest medycyna
górska?

Medycyna górska to gałąź medycyny, która skupia się na leczeniu urazów doznanych w wyniku przebywania w górach, niezależnie od podejmowanej aktywności i poziomu zaawansowania. Swoją uwagę poświęca również profilaktyce i edukacji w celu uniknięcia zagrożeń podczas przebywania w górach. Łącząc w sobie kilka specjalności możliwie kompleksowo otacza opieką osoby poszkodowane.

Góry to przestrzeń, zachwycające barwy i kształty, wysokości. Decyzja o wejściu na górski szlak jest decyzją bardzo indywidualną, każdy z piechurów ma swój powód dla którego decyduje się na obcowanie z naturą. Góry także to cały wachlarz trudności, zmiennych warunków atmosferycznych i licznych niebezpieczeństw, które mogą spotkać każdego, kto zdecyduje się wejść na utarty szlak lub podążyć bardziej wymagającą drogą z użyciem profesjonalnego sprzętu. 

Jakie zagrożenia czekają na nas w górach?

Spektrum urazów i negatywnych skutków przebywania w górach jest bardzo szerokie – zaczynając od urazów związanych z narządem ruchu czyli skręcenia, złamania, przez udary cieplne lub odmrożenia, a kończąc na upadkach z wysokości, porwaniu przez lawinę lub chorobie wysokogórskiej. Często spotykane są także niedostosowanie swojej kondycji do wybranej trasy, co skutkuje przemęczeniem lub lęki wysokości i przestrzeni.

Specyfiką gór jest trudno dostępny teren oraz dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne. Połączenie tych aspektów stanowi największą przeszkodę dla ratowników górskich. Bywa też, że ratownicy o wypadku dowiadują się ze sporym opóźnieniem, co w niekorzystny sposób wpływa na szansę udzielenia pomocy poszkodowanym na czas. Biorąc pod uwagę trudności wynikające ze specyfiki ukształtowania terenu zdarza się, że od momentu dotarcia do poszkodowanego do momentu dowiezienia go do placówki medycznej mija dużo czasu.

Wiedza kontra beztroska korzystania z uroków gór

Wybierając się w góry warto zrobić sobie rachunek sumienia i ocenić w jakim stanie jest nasza kondycja oraz wiedza na temat terenu w jaki się wybieramy. Obecny dostęp do informacji i ich mnogość może powodować mały zawrót głowy, dlatego tym bardziej należy rzetelnie przygotować się do wyprawy, zwłaszcza jeśli wybieramy się gdzieś pierwszy raz.
Najważniejszą rzeczą podczas górskich wędrówek jest zdrowy rozsądek i chłodna ocena własnych możliwości oraz ekwipunku.
Nieocenioną pomocą mogą okazać się grupy zrzeszające miłośników górskich wycieczek – korzystanie z doświadczenia innych osób pozwala uniknąć pomyłek, które mogą się okazać bardzo niefortunne.
Równie ważne jest korzystanie z pomocy wykształconych, posiadających odpowiednie kwalifikacje osób, którym możemy zadać każde pytanie, bez obawy o możliwość oceny.
Dlatego warto czytać opinie dotyczące szkółek lub kursów w którym chcielibyśmy wziąć udział i weryfikować przeczytane informacje w innych źródłach. Gdy już zdecydujemy się na skorzystanie z oferty wybranego przewodnika lub szkoleniowca, porozmawiajmy z nim jeśli jest taka możliwość, sprawdźmy czy wzbudza nasze zaufanie, a jego wiedza jest dla nas wystarczająca.
Na własnym bezpieczeństwie nie warto także oszczędzać, dlatego zarówno wyposażenie szafy jak i wiedza powinny mieć odpowiednią cenę, choć oczywiście nie jest to jedyny aspekt, który powinien decydować o naszym wyborze.

Mały człowiek w wielkich górach, czyli jak zmieniła się ludzka relacja z potęgą przyrody

Wzrost popularności terenów górskich oraz coraz większa ich dostępność doprowadziły do zmian w podejściu do gór wśród turystów.
Zmiany, jakie zaszły w podejściu do gór i problematyki zagrożeń w górach są nieodwracalne. To na swój sposób naturalne, że wraz z popularnością terenów górskich i coraz większą ich dostępnością, góry wydają się mniejsze i pozbawione pierwotnego wymiaru grozy.
Prawdą jest jednak to, że pomimo tego, co dzieje się poniżej szczytów oraz wszelkich zmian dokonujących się z rąk człowieka, góry pozostały takie, jakie były, ze swoim pięknem i swoimi niebezpieczeństwami.
Zmieniły się czasy, a przede wszystkim podejście ludzi do gór. Aby zwiększyć bezpieczeństwo oraz szanse na ratunek w przypadku wypadku, należy podjąć działania w zakresie edukacji.

Sprzęt w niepowołanych rękach

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z górskimi wędrówkami możemy skorzystać z szerokiej oferty wypożyczalni sprzętu górskiego. Sprzęt wspinaczkowy, skiturowy, odzież – to wszystko możemy znaleźć już za niewielkie pieniądze w wielu miejscach, które oprócz wypożyczenia na pewno zaoferują krótki instruktaż jak powinno się go obsługiwać i na co zwrócić uwagę. Ważne, żeby nie bać się pytać, i słuchać ludzi bardziej doświadczonych od siebie, którzy są w stanie ocenić nasze umiejętności na podstawie rozmowy. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepszy, najdroższy sprzęt na nic się zda jeśli nie będziemy umieć odpowiednio z niego skorzystać, także w nieprzewidywalnej sytuacji, a o takie na szlaku nietrudno.

Zakazy (nie) są po to, żeby je łamać

Kolejnym niezwykle ważnym, a jednocześnie często lekceważonym aspektem jest przestrzeganie kodeksu – zasad, przepisów spisanych i dostępnych wszystkim, którzy wybierają się na szlak. Znajomość tego co nam wolno, a jakich zachowań powinniśmy się wystrzegać jest bardzo ważna, bo służyć ma przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa – zarówno nam samym jak i innym osobom na szlaku. Nie wolno również zapominać o tym, że w górach jesteśmy gośćmi – to do mieszkańców terenu powinniśmy dostosować swoje zachowania i decyzje o wyborze trasy.

Górska arena sportowa na przekór własnym możliwościom

Szeroka paleta dostępności sportów ekstremalnych podsyca chęć kolekcjonowania doznań. W górach dzisiaj już nie tylko chodzimy, wspinamy się i jeździmy na nartach, ale również biegamy, korzystamy z nich poza szlakiem i prześcigamy się w kolejnych nieoczywistych pomysłach na zdobywanie szczytów.
Zanim zdecydujemy się na powtórzenie wyczynu kogoś, kto w górach przebywa bardzo często, zmierzmy siły na zamiary i zweryfikujmy czy rzeczywiście jesteśmy w stanie powtórzyć to dokonanie, czy może lepiej wybrać się w łatwiej dostępne miejsce i mimo to wrócić z wspaniałymi wspomnieniami i poczuciem spełniania, bo przecież byliśmy w górach, czyli tam gdzie chcieliśmy być.

Motywy powstania Centrum Medycyny Górskiej

Chcemy przede wszystkim przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich tych, którzy decydują się korzystać z uroków gór. Wierzymy, że możemy dokonać zmian, które wpłyną na współczesny obraz turystyki. W tym celu zdecydowaliśmy się stworzyć Centrum Medycyny Górskiej.

 

dr n. med. Wojciech Kącki

Ortopeda, Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Założyciel Fundacji Rozwoju Medycyny Górskiej AYOLA

Zostaw swój adres email, a na bieżąco będziemy informować Cię o wydarzeniach w Fundacji.

Nr konta

mBank 4‍1 1‍1‍4‍0 2‍0‍0‍4 0‍0‍0‍0 3‍7‍0‍2 8‍1‍3‍4 6‍7‍1‍5

numer IBAN PL 4‍1 1‍1‍4‍0 2‍0‍0‍4 0‍0‍0‍0 3‍7‍0‍2 8‍1‍3‍4 6‍7‍1‍5

numer BIC BREXPLPWMBK

Używamy ciasteczek

Używamy ciasteczek w celu poprawienia komfortu korzystania ze strony. Nie są one szkodliwe! Zajrzyj do Polityki Prywatności, aby dowiedzieć się szczegółów.